Адвокат Днепр
Адвокат Днепр

Поділ майна під час розлучення в Україні. Останні тенденції судової практики.

Вітаємо вас, шановні відвідувачі сайту. У цій статті ми спробуємо максимально докладно розповісти про те, як відбувається поділ майна під час розлучення в Україні у світлі останньої судової практики Верховного Суду.

Зараз ми розповімо Вам без усякої зайвої води про те, як поділити спільно нажиті:

  • квартиру;
  • будинок;
  • автомобіль, а також що робити, якщо один із подружжя незаконно його продав;
  • земельну ділянку;
  • підприємство;
  • кредити та інші борги;
  • чим наші адвокати по сімейним справам зможуть допомогти.

Загальні положення.

Усім відомо, що власність, набута у зареєстрованому шлюбі, є спільною. Про це говорить стаття 60 Сімейного кодексу України. При цьому частки подружжя є рівними. Інакше кажучи, якщо у шлюбі купується рухома чи нерухома річ, вона належить як чоловікові, так і дружині однаково.

Аналогічного погляду дотримується і Верховний Суд. Зокрема, у ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2018 р. у справі № 372/504/17 зроблено правовий висновок про те, що сам лише факт набуття майна у зареєстрованому шлюбі автоматично робить таке майно спільним.

При цьому не має правового значення, наприклад, те, що один із подружжя не мав доходів або його доходи були суттєво нижчими. Немає значення й те, на кого оформлено майно.

Але є один нюанс. Якщо друга сторона доведе, що майно було набуто хоч і в період шлюбу, але за гроші, які є особистою власністю одного з подружжя, тоді це майно не вважатиметься спільним. Класичний приклад: один із подружжя продає свою квартиру, яка купувалась до шлюбу, і на ці гроші купує нову вже у шлюбі. Можливо, не вдалий приклад, т.я. і в ньому є нюанси, але він найпоширеніший.

Також є велика ймовірність оскаржити презумпцію спільної сумісної власності подружжя, якщо довести в суді придбання майна хоч і в період шлюбу, але в той час, коли подружжя не проживало разом однією сім’єю. Таке теж часто зустрічається, коли люди вже давно не живуть разом, але формально шлюб не розірваний.

Що ділиться, а що ні.

Відповідно до норм Сімейного кодексу, поділу підлягає:

  • рухомі та нерухомі речі, які набуто під час законного шлюбу;
  • речі для проф. занять, що купувалися для чоловіка чи дружини;
  • особисте майно одного з подружжя, але яке суттєво збільшило свою вартість під час шлюбу внаслідок спільних трудових та матеріальних вкладень подружжя.

Не підлягає поділу майна під час розлучення в Україні та є особистою приватною власністю одного з подружжя майно:

  • набуте до шлюбу;
  • отримане за договором дарування або у спадок хоч до шлюбу, хоч у час;
  • придбане під час шлюбу, але за особисті кошти одного з подружжя, наприклад, чоловік продав, отриману в дар квартиру, і на ці гроші у шлюбі купив іншу;
  • приватизоване житло;
  • приватизована земля (особливості див. у «Розділ земельної ділянки»);
  • речі індивідуального користування, премії, нагороди, страхові відшкодування тощо.

Як поділити квартиру.

Для того, щоб поділити спільну квартиру, необхідно скласти позовну заяву про поділ майна в Україні. До неї додати копії:

  • вашого паспорта та коду;
  • правовстановлюючі документи на квартиру (договір купівлі-продажу, міни тощо);
  • свідоцтва про шлюб (якщо одружені), свідоцтво про розірвання шлюбу або рішення суду про розірвання шлюбу;
  • квитанцію про сплату судового збору у розмірі 1% від вартості тієї частини квартири, право власності на яку ви хочете визнати за собою, але не менше ніж 1 211 грн. 20 коп. При цьому проводити ринкову оцінку квартири не обов’язково. Такої вимоги у законодавстві немає, а тому ми не поділяємо позицію тих суддів, які залишають позов без руху, мотивуючи тим, що не можуть визначити вартість частини квартири. Іншими словами, можна просто заплатити 1 211 грн. 20 коп. – мінімальну ставку.

Зазначений пакет документів потрібно подавати до суду за місцем розташування квартири, а не за місцем прописки чи проживання колишніх чоловіка чи дружини. Таку вимогу встановлює Цивільний процесуальний кодекс.

У разі задоволення позову, суд проведе поділ майна під час розлучення в Україні та визнає за вами право спільної власності на квартиру та визначить вашу ідеальну частку (зазвичай це 1/2 частина).

Як поділити будинок.

По суті, поділ майна при розлученні в Україні, у складі якого є житловий будинок, мало чим відрізняється від порядку поділу квартири. Пакет документів той самий.

Водночас є низка нюансів. Якщо при поділі квартири, ви отримуєте в результаті визначену судом ідеальну частку, то будинок, за бажання, ви можете розділити реально. Іншими словами, перетворити будинок на дві відокремлені квартири з присвоєнням окремої поштової адреси.

Для цього необхідно заявити в суді клопотання щодо проведення будівельно-технічної експертизи з метою виявлення технічної можливості поділу будинку в натурі. Експерт у своєму висновку запропонує варіанти такого поділу, і будівельні роботи, які потрібно буде провести, а ви вже оберете найприйнятніший для себе. Якщо такий варіант буде справедливим для обох сторін, суд ухвалить рішення про поділ будинку в натурі.

Якщо бажання здійснювати поділ у натурі у вас не буде, то ви не позбавлені права виділити ідеальну частку в цьому житлі за аналогією з квартирою.

🔥 Як поділити автомобіль.

Якщо автомобілів декілька, то подружжя може поділити їх так, щоб загальна вартість транспортних засобів, які отримав кожен з них, була приблизно рівною з виплатою іншій стороні певної компенсації або без такої. Наприклад, кожен із подружжя отримує внаслідок поділу майна при розлученні в Україні автомобіль з доплатою з боку того, чий автомобіль дорожчий. Або один отримує два дешевші автомобілі, а інший – один, але дорожчий і т.д.

Але що робити, якщо автомобіль лише один? Як його поділити?

Тут можливі 2 варіанти.

Перший – за аналогією з поділом квартири. Кожен отримує право власності на 1/2 його частину і користується ним разом. Але гладко у такій ситуації не буває практично ніколи. Автомобілем завжди користується лише одна зі сторін, як правило, колишній чоловік. У цьому випадку дружина, звісно, може подати позов про встановлення порядку користування транспортним засобом, наприклад, тиждень він їздить, тиждень – вона, але кому потрібні такі проблеми? Тому даний варіант використовується рідко і підходить, переважно, в тих випадках, коли подружжя дійшли згоди в порядку користування автомобілем.

Другий варіант поділу майна при розлученні в Україні – присудження автомобіля одній зі сторін із виплатою грошової компенсації іншою. Ось він якраз влаштовує подружжя найбільше.

У цій ситуації треба враховувати дуже важливий аспект.

Якщо Ви звертаєтеся до суду і хочете залишити автомобіль собі, а другому із подружжя виплатити компенсацію, у цьому випадку Вам необхідно попередньо оцінити автомобіль та внести половину його вартості на депозитний рахунок суду, щоб у разі задоволення позову суд переказав ці кошти відповідачу.

Але якщо Ви хочете, щоб автомобілем володів відповідач, а компенсація була виплачена Вам, у такому разі можете просто звертатися до суду з експертною оцінкою вартості транспортного засобу.

Що робити, якщо автомобіль незаконно продано?

Бувають ситуації, коли один із подружжя, бажаючи вивести автомобіль з-під поділу, здійснює його продаж. І так, цемтехнічно можливо, т.я. зараз цю угоду можна здійснити через ТСЦ (колишній МРЕО) і далеко не всі там не перевірятимуть, а чи справді він набутий у шлюбі.

Що робити у цій ситуації?

І тут необхідно враховувати практику ВС. Так, вищий судовий орган зазначив, що у цій ситуації можливі 2 варіанти: визнати угоду недійсною з поверненням автомобіля, або вимагати компенсації половини його вартості.

При цьому вартість автомобіля береться не та, яка вказана у договорі купівлі-продажу (друга сторона може навмисне її занизити), а ринкова вартість.

Але постає питання, а як провести оцінку автомобіля, його ж немає у відповідача?

І на це питання знайшла відповідь судова практика. Якщо проведення оцінки автомобіля неможливе, береться його середньоринкова вартість. І тут ситуація невигідна відповідачу, т.я. автомобіль, можливо, продавався в поганому технічному стані, а усереднено оцінять його як технічно справний, відповідно, дорожче.

Як поділити земельну ділянку.

Земельна ділянка при розподілі майна при розлученні в Україні, так само як і будинок, може бути поділена в натурі або в ідеальних частках, за аналогією з квартирою.

Але варто звернути увагу на деякі особливості.

Отже, раніше ми зазначали, що приватизована на одного з подружжя земельна ділянка не ділиться.

Але чи так це завжди? Ні, не завжди, і ось чому.

Сімейний кодекс України у період з 08.02.2011 р. до 13.06.2012 р. містив норму, згідно з якою приватизована земельна ділянка є спільною сумісною власністю. Так от, якщо один із подружжя приватизував землю у зазначений період, то, на жаль, вона ділитиметься.

Але це ще не всі особливості. Зазвичай буває така ситуація: земля була приватизована на одного із подружжя (або куплена за його особисті кошти, отримана в дар і т.п.), але будинок на ній побудовано спільно. ВСУ відповів і на це питання. Так, якщо будинок визнається спільною власністю подружжя, то земельна ділянка також підлягає поділу незалежно від того, що вона є особистою власністю одного з них.

Як поділити підприємство, майно фізичної особи-підприємця.

Дуже багато галасу наробило горезвісне рішення Конституційного суду № 17-рп/2012 від 19.09.2012 р., згідно з яким майно підприємства, яке належить одному із подружжя, є спільною власністю та підлягає поділу.

І, здавалося б, все зрозуміло, але ні.

Верховний Суд сформулював такі висновки.

Власником майна, яке було внесено до статутного капіталу підприємства, є саме підприємство. Тому таке майно не може ділитися між сторонами. Якщо у статутний капітал внесено спільне майно, другий із подружжя має право на половину від його вартості. Тому поділ такого майна при розлученні в Україні не допускається.

Не можуть ділитися і корпоративні права (крім акцій), наприклад, частка у ТОВ, НП тощо. Іншими словами, другий з подружжя не зможе визнати за собою право власності на частку в ТОВ, ПП тощо.

Щодо майна фізичної особи-підприємця, то воно підлягає поділу на загальних підставах.

Як поділити бізнес.

Давайте розглянемо таку ситуацію, що часто зустрічається. За час шлюбу одна зі сторін відкрила власну справу, наприклад, салон краси, торгівлю на ринку (не важливо, що саме) та отримує від такої діяльності суттєві доходи.

Чи це можна якось розділити?

Для відповіді на це питання необхідно ще раз звернутися до норм Сімейного кодексу, який говорить нам, що розділу підлягає саме майно. Бізнес же — це сукупність ділових зв’язків, ноу-хау, методів продажу, якщо вже просто, спосіб заробітку грошей. Це нематеріальні категорії, відповідно, вони не діляться.

Але якщо в цьому бізнесі є спільне майно, наприклад, приміщення магазину, обладнання тощо, тоді так воно може ділитися. Тільки таке майно має бути у власності одного з подружжя, якщо воно просто орендоване, зрозуміло, поділ буде неможливий.

Як розділити рухоме майно (побутова техніка, обладнання та ін.).

Рухоме майно ділиться за тими самими правилами, як і будь-яке інше, — порівну.

Але на практиці не все так просто.

По-перше, необхідно довести існування цього майна та час його набуття (у шлюбі). Для цього потрібні чеки про покупку.

По-друге, і найбільша проблема довести, що це майно знаходиться у володінні відповідача. Він, може, просто сказати, що даного майна в нього немає. І навіть свідчення свідків можуть не допомогти, т.я. навряд чи свідок назве точно марку, модель та серійний номер холодильника чи пральної машини. А свідчення свідка про те, що відповідач у кімнаті має великий чорний телевізор, навряд чи схилять суд у Ваш бік.

На жаль, як показує практика, дуже складно поділити рухоме майно. Потрібна дуже серйозна доказова база.

Поділ кредиту та боргів.

А ось це, напевно, найболючіша і складна тема. Причиною цього є та обставина, що судова практика не виробила точного механізму розподілу боргів. І, тим не менш, можемо сформулювати в цьому питанні низку правил:

  • якщо майно було набуто у шлюбі в кредит, тоді воно є спільним і подружжя повинно платити за кредитом рівною мірою;
  • якщо майно було набуто до шлюбу в кредит, а кредит виплачувався у шлюбі із загальних коштів, тоді це майно є особистою приватною власністю того, хто його купив, а другий чоловік має право на половину від сплачених за кредит загальних коштів;
  • якщо річ була придбана в кредит у шлюбі для особистих цілей одного з подружжя, і він виплачував за ним зі своїх особистих коштів, тоді це майно лише його;
  • якщо річ придбана в кредит у шлюбі на користь сім’ї, а кредит виплачував лише один із подружжя зі своїх особистих коштів, тоді майно є спільним, а той, хто виплачував, може вимагати половину грошей від другого з подружжя.

Найбільша проблема, з якою клієнти зустрічаються на практиці – як довести, що кредит сплачувався за його особисті гроші або, наприклад, за спільні, а також що майно дійсно було придбано на користь сім’ї або, навпаки, тільки для себе.

Щоб довести ці факти, використовуються найрізноманітніші засоби доказування: свідчення свідків, розписки, інші письмові докази тощо.

Також варто звернути увагу на приватні борги.

Так, наприклад, якщо один із подружжя зайняв у когось гроші (кредит, розписка тощо) в інтересах сім’ї, тоді подружжя повинно його виплачувати, якщо ні – тоді лише позичальник.

🔥 Скільки коштує поділ майна подружжя?

Якщо Ви все-таки вирішили розділити спільно нажите майно в судовому порядку, тоді зараз ми розповімо, якими будуть Ваші витрати.

Існує дві основні категорії витрат, які несе клієнт у процесі розгляду справи судом:

  • витрати на послуги адвоката;
  • судові витрати.

Витрати адвоката.

У нас для Вас є приємна новина. На даний момент у нашій компанії діє акція. За промокодом «ПОДІЛ МАЙНА-3000» (обов’язково називайте промокод) вартість складання та подання нашими адвокатами документів на поділ майна до будь-якого суду України становить 3 000 грн.

На даний момент це найкраща пропозиція в Україні!

У вартість входить складання наступних документів:

  • позовна заява про поділ майна подружжя;
  • заява про забезпечення позову (суд накладе арешт на майно до закінчення розгляду справи);
  • клопотання про витребування доказів судом (якщо у Вас недостатньо необхідних документів);
  • заява про розгляд справи без Вашої участі (Вам не потрібно буде відвідувати судові засідання, якщо Ви цього не бажаєте);
  • заява про призначення судової експертизи (при необхідності, зазвичай, не потрібно);
  • клопотання про допит свідків (за потреби, зазвичай не потрібно);
  • клопотання про зменшення чи звільнення від сплати судового збору у разі важкого матеріального становища клієнта (за потреби);
  • адвокатські запити (за потреби);
  • досудові претензії (за потреби);

Цей пакет документів – абсолютно все, що необхідно для успішного завершення судового процесу.

При цьому ми самі подаємо їх до суду. Вам не потрібно буде робити це самостійно, а відслідковувати прогрес розгляду справи можна за посиланням https://court.gov.ua/fair/, зазначивши у відповідне поле своє ПІБ українською мовою.

Але це ще не все!

У вартість також входить консультаційний супровід справи. Це означає, що в будь-який час Ви можете зв’язатися з адвокатом і поставити будь-які питання, що цікавлять.

Як свідчить наша практика, у 90% випадків навіть потрібно відвідувати засідання, т.я. розділ майна відноситься до нескладної категорії справ, а судова практика з цих питань вже є усталеною.

Тому не гайте часу, зв’яжіться з нами за тел.: (066)943-28-12, (098)401-95-11, Viber, Whatsapp, Telegram, Замовити зворотний дзвінок та почніть судовий процес вже сьогодні.

Судові витрати.

До обов’язкових судових витрат належить оплата судового збору:

  • за вимогу про поділ майна – 1% від тієї частини майна, право власності на яке Ви хочете визнати за собою, але не менше ніж 1 211 грн. 20 коп. Але і тут є хитрощі і в більшості випадків можна обійтися оплатою мінімального судового збору – 1 211 грн. 20 коп.;
  • за клопотання про забезпечення позову (якщо Ви бажаєте накласти арешт на майно до закінчення розгляду справи) – 605 грн. 60 коп.;

Якщо у Вас важке матеріальне становище, ми складемо клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Також до судових витрат можна віднести проведення судової експертизи, вартість якої залежить від її складності, але, як показує практика, зазвичай у цьому немає потреби.

У будь-якому випадку, якщо у Вас виникли питання, задайте їх нам за тел.: (066)943-28-12, (098)401-95-11, Viber, Whatsapp, Telegram, Замовити зворотний дзвінок. За промокодом «ПОДІЛ МАЙНА-3000» консультація безкоштовна!